Příjem obrázků z meteorologického satelitu Meteor M2

Družice Meteor jsou meteorologické pozorovací družice, s jejíž vypouštěním započalo Rusko. první družice meteor byla vyvinuta v průběhu roku 1960. Satelity jsou navrženy tak, aby umožnili sledování teploty atmosféry a moře, vlhkosti, mořského ledu, sněhu a mraků.

Meteor M2

satelit je v současné době aktivní s nízkým rozlišením obrazu (LRPT) signál, který vysílá živé snímky. Snímky jsou podobně jako u APT obrázků vysílaných družicemi NOAA. LRPT obrazky jsou však mnohem lepší, když jsou přenášeny jako digitální signál s rozlišením obrazu 12 krát větší , než stárnoucí analog NOAA APT.

V současné době je možné stáhnout plugin pro SDR#, který umožňuje dekodování signálu satelitu.
http://www.rtl-sdr.ru/page/komplekt-plaginov-dlja-priema-sputnikov Tento plugin je nutné přidat do SDR#.

Dále je potřeba stáhnou program pro zobrazení obrázku QPSK. To umožňuje nová verze programu Lrptdecoder. Tato verze již umí komunikovat s pluginem v SDR pomocí TCP a dekódování obrazu se děje v reálném čase. Odkaz pro stažení programu je následující: http://meteor.robonuka.ru/for-experts/new-lrpt-analizer/

V součastnosti je dostupný signál pouze ze satelitu Meteor-M2 na frekvenci 137,900MHz satelit Meteor-M1 137,100MHz byl vypnut pro poruchu stabilizace.

Příjem v programu SDR# je nutný při nastavení WFM (širokopásmová FM modulace) v okně upravíme šířku pásma alespoň na 112kHz (červená šipka). Při přeletu satelitu zaškrtneme v pluginu funkci demodulátoru (oranžová šipka), při tom dojde ke rozpojení zvuku do zvukové karty. Dále vybereme jakým způsobem chceme dekódovaný signál dále zpracovávat. zde existují dvě možnosti v reálném čase nebo záznam do souboru (zelená šipka). V tomto případě bylo vybráno zpracování v reálném čase. Vždy je nutné nejprve zapnou všechny volby v programu SDR# a poté až spustit program pro dekódování obrazu. při stahování je nutné stáhnou i soubor nastavení *.ini.

Pokud se vše povede, dojde k uzamčení dekodéru a vy programu LRPT se začne načítat obraz. Výsledkem mohou být takovéto obrázky.

Zpracovaný obraz z infračerveného kanálu družice Meteor M2

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Permanent link to this article: http://ok5tvr.cz/?p=1093

Napsat komentář

Your email address will not be published.

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich